Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Blog Grid / Jak dbać o skórę podczas noszenia maseczki? Triki pielęgnacyjne /

Niewłaściwie dobrana maseczka i wielogodzinne jej noszenie mogą źle wpłynąć na stan naszej skóry. Dermatolodzy wymieniają trądzik, podrażnienia i atopowe zapalenie skóry (AZS) jako jedne z najczęstszych skutków noszenia maseczki. Jak w takim razie zadbać o skórę podczas noszenia masek ochronnych? Przedstawiamy triki pielęgnacyjne, które poprawią stan cery nawet podczas wielogodzinnego noszenia maseczek.

Jak noszenie maseczki wpływa na cerę?

Od czasu wybuchu pandemii koronawirusa, wielu dermatologów zauważyło, że pacjenci, którzy do nich trafiają najczęściej, skarżą się na trądzik, podrażnienia skóry i AZS. Jak przyznaje większość z lekarzy, tego typu problemy skórne nie występowały wcześniej w takim natężeniu. Winnymi są oczywiście maseczki, które na co dzień nosimy.

Niektóre z nich źle wpływają na stan cery – na przykład nie pozwalają jej oddychać, nie zapewniają odpowiedniej przewiewności. Inne wykonane są z materiałów, które mogą podrażniać skórę twarzy, zwłaszcza gdy bardzo mocno do niej przylegają.

Niestety, z maseczek na razie nie możemy zrezygnować, dlatego by uniknąć problemów skórnych, musimy zadbać o dwie rzeczy: o noszenie odpowiednich maseczek oraz o prawidłową, codzienną pielęgnację skóry twarzy. Gdy skóra będzie w dobrej kondycji, lepiej zniesie nawet wielogodzinny kontakt z maseczką.

Jaka maseczka nie podrażnia skóry?

Zacznijmy od maseczek. Dermatolodzy zalecają noszenie maseczek z przewiewnych i hipoalergicznych materiałów, które jednocześnie zapewniają maksymalną ochronę przed koronawirusem.

Warto unikać maseczek wykonanych z tkanin sztucznych, nieoddychających jak na przykład poliester. Niektóre maseczki jednorazowe również mogą podrażniać skórę, dlatego jeśli jesteśmy osobami o bardzo delikatnej cerze, gdy tylko zauważymy, że dana maseczka wywołuje reakcję alergiczną – lepiej z niej zrezygnujmy.

Jeśli nosimy maseczki jednorazowe, wymieniajmy je regularnie, a jeśli zakładamy maseczki wielorazowe – pamiętajmy o ich częstym praniu w temperaturze min. 60 stopni (w takich warunkach giną wirusy). Maseczka powinna również dobrze przylegać do twarzy, ale nie oznacza to, że ma ściskać tak, że nie możemy oddychać.

Jakie maseczki są najlepsze dla skóry? Które z materiałów nie podrażniają cery? Powszechnie uważa się, że najlepsze dla skóry są tkaniny naturalne. Warto wspomnieć szczególnie o dwóch materiałach, z których produkuje się maseczki wielokrotnego użytku. Są to: bawełna i jedwab.

Ta pierwsza jest przewiewna, hipoalergiczna i nie podrażnia skóry. Z kolei maseczka jedwabna jest lekka, przyjemna w dotyku (jest dla ciała jak druga skóra), ma właściwości higroskopijne, pochłaniające i oddające wilgoć, poza tym jest przewiewna. Maseczki bawełniane i jedwabne stanowią dobrą barierę mechaniczną dla wirusowych cząsteczek krążących w powietrzu.

Jak dbać o skórę podczas noszenia maseczki?

Odpowiednia maseczka to nie wszystko, by uniknąć podrażnień, zaczerwień, trądziku czy AZS. Dermatolodzy zalecają, by szczególnie zadbać o swoją skórę w czasie noszenia maseczki. Zwłaszcza jeśli nasza skóra ma skłonność do tego typu reakcji.

Jak pielęgnować skórę twarzy, by uniknąć podrażnień od maseczki? Dermatolodzy zalecają między innymi, by:

  • myć twarz dwa razy dziennie

  • raz w tygodniu wykonywać peeling twarzy i szyi

  • przynajmniej raz w tygodniu użyć maseczki oczyszczającej na twarz i dekolt

  • dwa razy w tygodniu nałożyć na twarz nawilżającą maseczkę w płachcie – a jeśli mamy bardzo wysuszoną skórę nawet 3 razy w tygodniu

  • na dzień stosować lekki krem, najlepiej z filtrem UV – filtr ten ochroni nas przed szkodliwym działaniem słońca na skórę twarzy; warto używać takiego kremu nawet zimą!

  • na noc stosować treściwy krem regenerujący i nawilżający

  • regularnie stosować serum nawilżające lub kwas hialuronowy wzbogacony witaminą B lub olejkiem arganowym; kwas hialuronowy poprawi stan skóry i głęboko ją nawilży; pamiętajmy, by po nałożeniu kwasu hialuronowego położyć na niego warstwę kremu

  • bezpośrednio przed założeniem maseczki nałożyć krem nawilżający

  • zrezygnować z mocnego podkładu, który blokuje pory i zapobiega oddychaniu skóry; pod maseczkę warto zaaplikować lekki podkład lub krem BB

  • przed założeniem maseczki dokładnie umyć i zdezynfekować ręce – brudne dłonie są jedną z przyczyn powstawania trądziku i wyprysków

By zapewnić skórze dobry i zdrowy wygląd warto również zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu i aktywność fizyczną. W połączeniu z pielęgnacją wysokiej jakości kosmetykami z naturalnym składem i przyjaznym dla skóry materiałem maseczki żadne problemy skórne nie powinny nas już nękać.

 

Klaudia Augustyn

Leave a Comment