Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Blog Grid / Jak zdezynfekować mieszkanie po koronawirusie? Wskazówki /

Dezynfekcja domu po koronawirusie jest niezwykle ważna, ponieważ jak udowodniły liczne testy oraz badania, wirus pozostaje aktywny na niektórych powierzchniach nawet przez kilka dni. Odkażaniem mieszkania powinniśmy zająć się bezpośrednio po przejściu koronawirusa, a niektóre czynności dezynfekujące warto wykonywać nawet podczas trwania choroby. Oto kilka praktycznych wskazówek, jak zdezynfekować mieszkanie po koronawirusie.

Koronawirus: jak zdezynfekować mieszkanie po chorobie?

Proces dezynfekcji mieszkania po przebytym zarażeniu koronawirusem może wydawać się trudnym zadaniem, ale jeśli podzielimy cały proces na kilka etapów, uda nam się szybko i bezproblemowo przeprowadzić dokładną dezynfekcję.

Od czego zacząć dezynfekcję domu po koronawirusie? Najlepiej podzielić całe mieszkanie na pomieszczenia i zacząć sprzątanie od miejsca, z którego osoba chora korzystała najrzadziej (np. Może być to salon) – ponieważ uwiniemy się z dezynfekcją znacznie szybciej niż w przypadku sypialni chorego czy łazienki, z której korzystał w czasie choroby.

1. Salon

W pokoju, od którego zaczynamy dezynfekcję, warto otworzyć wszystkie okna – najszerzej jak się da. Pozwoli to na wymianę powietrza i usunięcie krążących w nim bakterii. Gdy jeden z domowników jest chory, warto regularnie wietrzyć całe mieszkanie, zwłaszcza pokój, w którym chory przebywa na co dzień.

Następnie możemy przystąpić do dezynfekcji. Koniecznie przetrzyjmy wszystkie meble, włączniki światła, uchwyty i sprzęty elektroniczne detergentami na bazie alkoholu. Pamiętajmy, że środek czyszczący powinien mieć w sobie alkohol o minimalnym stężeniu 70 procent. Taki specyfik możemy kupić w sklepie lub przygotować sami – wystarczy zmieszać spirytus z wodą i dodać kilka kropel olejku zapachowego, np. z drzewa herbacianego lub cytrynowego – oba te olejki wykazują silne działanie dezynfekujące i bakteriobójcze.

Pokój musimy dokładnie odkurzyć i zmyć podłogę – koniecznie z płynem na bazie alkoholu. To da nam pewność, że patogeny i bakterie, które osiadły na podłodze nie będą stanowić dla nas i dla domowników zagrożenia.

2. Kuchnia

Kolejnym pomieszczeniem, który warto zdezynfekować po przejściu koronawirusa jest kuchnia. Niezależnie od tego, czy chory często korzystał z kuchni, czy rzadko do niej zaglądał, należy zachować maksymalną ostrożność i dokładnie odkazić wszystkie powierzchnie płaskie, fronty mebli, uchwyty, sprzęty elektroniczne i AGD (lodówkę, mikrofalówkę, piekarnik – zwłaszcza uchwyty i pokrętła), blaty robocze, stół, krzesła i wyłączniki światła.

Do dezynfekcji użyjmy przygotowanego wcześniej środka na bazie alkoholu. Warto przy okazji wyczyścić dokładnie mleczkiem kuchenkę, mikrofalówkę oraz piekarnik – tym sprzętom nie zaszkodzi dodatkowe czyszczenie.

Wszystkie sztućce i naczynia, z których korzystał chory należy odkazić, najlepiej wyparzyć w zmywarce. Jeśli nie mamy zmywarki, możemy zrobić to w dużym garnku – wystarczy zagotować w nim wodę i włożyć na kilkanaście minut sztućce i naczynia. Najlepiej dezynfekować je regularnie, gdy chory wciąż walczy z wirusem. Dobrym pomysłem może być używanie jednorazowych, plastikowych lub bambusowych sztućców i naczyń.

Podłogę w kuchni również należy dokładnie odkurzyć i umyć gorącą wodą i środkiem na bazie alkoholu. Pamiętajmy, by za każdym razem, gdy korzystamy z mopa wyparzyć go lub wymienić na nowy. Zapobiegnie to przenoszeniu bakterii i patogenów z pomieszczenia do pomieszczenia.

3. Łazienka

Dezynfekcja łazienki po koronawirusie będzie wymagać od nas dużej ostrożności, ponieważ nie wszystkie środki czyszczące nadają się do mycia baterii i ceramiki łazienkowej. Najlepiej wykorzystać detergenty na bazie mydła i mleczka czyszczące – by zlikwidować warstwę lipidową wirusów (mydło poradzi sobie z tym doskonale).

Gdy wyczyścimy w ten sposób całą armaturę, należy przetrzeć je szmatką nasączoną detergentem na bazie alkoholu. Pamiętajmy, że miedziane i patynowane baterie mogą źle reagować na alkohol, dlatego nie należy myć ich tego typu środkami zbyt często.

Nie zapominajmy o wyłącznikach światła, uchwytach szafek, spłuczce i kurkach oraz słuchawce prysznicowej. Bezzwłocznie należy pozbyć się wszystkich przyborów higienicznych, z których korzystał chory, a więc szczoteczek do zębów czy gąbek kąpielowych. Kosmetyki, których dotykał chory również należy odkazić środkiem na bazie alkoholu.

4. Sypialnia / pokój chorego

Najbardziej pracochłonnym pomieszczeniem do odkażania po chorobie będzie sypialnia chorego. Oprócz dezynfekcji mebli, sprzętów, wyłączników itd. oraz dokładnego przewietrzenia pokoju, bardzo ważne jest odkażenie łóżka, a dokładnie materaca!

By odkazić materac, należy zdjąć pokrowiec i wyprać go w temp. 60 stopni, a sam materac spryskać alkoholem. Warto odkazić go przy pomocy pary wodnej, dlatego przyda się ręczna parownica o dużej mocy. Można również oddać materac do czyszczenia profesjonalnej firmie. Oprócz tego poszewki na poduszki i pościel po chorobie należy zdjąć i wyprać w wysokiej temperaturze.

 

Klaudia Augustyn

Leave a Comment