Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Blog Grid / Higiena w pracy podczas COVID-19 /

Jak mawiał Charles Darwin: przetrwanie gatunku zależy od umiejętności przystosowania. Przebudziliśmy się w nowych czasach a nieznana dotąd sytuacja stawia przed nami wyzwania, od których zależy nasze być albo nie być. Dziedziny życia takie jak dom, praca i kontakty społeczne muszą ulec zmianie, tylko jakiej?

Podczas gdy jedni z nas pracują zdalnie, spore grono osób nadal kontynuuje swoje obowiązki z biura. Dlatego wiele organizacji i instytucji wydaje zalecenia dotyczące higieny i bezpieczeństwa podczas tego wymagającego okresu. Oto krótkie podsumowanie zasad, które warto stosować dla własnego bezpieczeństwa.

Minimalizuj ryzyko zakażenia

Podstawą jest zrozumienie potencjalnego zagrożenia jakie niesie ze sobą przebywanie wśród innych osób. Środowisko pracownicze i aktywności, do których zwykliśmy przywyknąć wymagają ponownej reorganizacji. Zmniejsz bezpośredni kontakt z innymi do minimum lub zrezygnuj z niego, jeśli jest to możliwe. Podczas spotkań twarzą w twarz zachowuj umowny 1 metr odległości. Jak pewnie zauważyłeś, w obecnym czasie większość wizyt odbywa się on-line i nie dzieję się tak bez przyczyny.

Stanowisko pracy powinno być odtąd przypisane do konkretnej osoby, która będzie za nie w pełni odpowiedzialna. Odkażaj powierzchnie i narzędzia: blaty, biurko, klawiaturę, myszkę i ekran monitora a o ile jest to możliwe powstrzymaj się od używania telefonu, który jest największym siedliskiem zarazków. Zwróć szczególną uwagę na przedmioty współdzielone z innymi takie jak długopisy. Odkładaj je na miejsce dopiero po uprzednim zdezynfekowaniu.

Zrób zapas jednego środka biobójczego (który chroni przed bakteriami i wirusami) i nie zmieniaj go na inny. Wirusy mutują i potrafią uodparniać się na preparaty, dlatego od samego początku upewnij się, że używasz tego właściwego i skutecznego wobec COVID 19. Na stołówce zrezygnuj z przynoszenia swoich pojemników, w zamian używaj jednorazowych talerzy i sztućców. Przed jedzeniem zdezynfekuj dłonie. I pamiętaj, że podajnik dezynfekcyjny powinien się znaleźć w każdym pomieszczeniu socjalnym i częściach współdzielonych.

Obowiązki pracodawcy w pandemii

Choć nie jest to ściśle określone w kodeksie prawa, wielu pracodawców w trosce o wspólne bezpieczeństwo wprowadziło obowiązek mierzenia temperatury pracowników. W gabinecie lekarskim czy salonie usługowym spotkamy się także z kartą epidemiologiczną, którą uzupełniamy mając na względzie wyższe dobro nas wszystkich. I choć zastosowanie się do tych zasad nie leży w naszym obowiązku, to z perspektywy pracodawcy niezapewnienie należytego bezpieczeństwa ponosi go już do odpowiedzialności. Jakie obowiązki stoją jeszcze przed pracodawcą?

Wewnątrz pomieszczeń, niezależnie czy będzie to biuro czy mieszkanie, należy zrezygnować z zamkniętego obiegu powietrza i zwracać szczególną uwagę na czystość kanałów wentylacyjnych oraz filtrów powietrza w klimatyzatorach. Pracodawca powinien także przedstawić plan postępowania na wypadek, gdy któraś z osób poczuje się źle lub zacznie przejawiać niepokojące objawy. Zalecane jest stworzenie miejsca odosobnienia, w którym osoba potencjalnie chora doczeka przyjazdu służb medycznych.

W tych niewątpliwie trudnych czasach rozmowa i edukacja to podstawa. Kluczowe jest, aby wszyscy członkowie załogi, od serwisu sprzątającego, po managerów byli na bieżąco informowani o najnowszych zaleceniach i wskazówkach dotyczących higieny. Z obowiązków pracodawcy wynika także, że zapewnia on środki do dezynfekcji rąk pracownikom. Po jego stronie leży dodatkowo odpowiedzialność za poinformowanie podwładnych o zagrożeniach wynikających z pracy z klientem oraz wyposażenie w środki ochrony indywidualnej, takie jak: maseczki, rękawiczki, płyny dezynfekujące do powierzchni, jednorazowe czyściwo i dodatkowe kosze na odpady.

Zapewnienie bezpieczeństwa i zminimalizowanie strat podczas pandemii COVID-19 może być nie lada wyzwaniem. Informacje i praktyczne wskazówki dla firm i osób prywatnych, mogą pomóc w poruszaniu się po tym zmieniającym się krajobrazie i budowaniu odporności biznesu.

Beata

Leave a Comment