Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Blog Grid / Czym różni się kwarantanna od izolacji? /

Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 towarzyszy nam już od wielu miesięcy. Obostrzenia z nią związane wciąż się zmieniają. Nasza codzienność wygląda zdecydowanie inaczej, maseczki stały się symbolem obecnych czasów. W celu powstrzymania rozprzestrzeniania się tej choroby, władze odpowiedzialne za zdrowie publiczne korzystają z różnych strategii, min. izolacji i kwarantanny. Nie każdy zna różnice między nimi, co wyjaśnimy dalej w tekście.

Zostań w domu

Zaleca się pozostanie w domu, ograniczenie odwiedzin u osób, których nie widzimy na co dzień. Szczególnie trzeba zwrócić uwagę na bezpieczeństwo osób starszych i osób w grupie ryzyka, gdyż to oni są wyjątkowo narażeni na ciężki przebieg tej choroby a nawet śmierć. Wirus rozprzestrzenia się bardzo szybko i z dużą łatwością. Wspólnymi siłami, właśnie poprzez pozostanie w domu możemy przyczynić się do przyspieszenia zwalczania pandemii i jej skutków. Zapewne wszyscy już nie możemy się doczekać swobodnego wyjścia na zewnątrz, spotkań ze znajomymi czy wyjazdów.

Kwarantanna

Kwarantanna dotyczy osób, które mogły mieć kontakt z osobą chorą lub podejrzaną o zakażenie COVID-19 bądź mają objawy, które mogą wskazywać na zakażenie koronawirusem. W domu muszą pozostać także osoby, które zostały skierowane na wykonanie testu na obecność wirusa lub mieszkają z osobą, która przebywa na izolacji domowej. Kolejnym przypadkiem, gdy jesteśmy skierowani na kwarantannę jest np. powrót z zagranicy. Wytyczne często się zmieniają, warto sprawdzać je na bieżąco na internetowej stronie rządowej.

Izolacja

Izolacja domowa dotyczy osób, które mają pozytywny wynik testu na obecność COVID-19. Skierowane są na nią automatycznie po otrzymaniu wyniku dodatniego. Długość izolacji konsultowana jest telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, który na podstawie objawów może wydłużyć czas izolacji lub nie zmieniać go i wtedy wynosi 10 dni. Osoby, które przechodzą chorobę bezobjawowo lub łagodnie pozostają w domu, osoby w cięższym stanie trafiają do szpitala na hospitalizację.

Zasady

Mimo, że kwarantanna i izolacja nakładane są z nieco różnych powodów to zasady postępowania są podobne. W obu przypadkach:

- nie wychodź z domu
- nie przyjmuj gości, jeżeli ktoś przynosi ci zakupy unikaj bezpośredniego kontaktu
- jeżeli mieszkasz z innymi osobami staraj się od nich odizolować, nie należy używać przedmiotów wspólnych tj. naczyń, ręczników, pościeli
- jeżeli musisz mieć z kimś bezpośredni kontakt, pamiętaj o dystansie i maseczce
- monitoruj stan zdrowia
- w przypadku pojawienia lub nasilenia objawów zakażenia, skonsultuj się telefonicznie z lekarzem, który wskaże kolejne kroki.

Przydatne informacje

Podczas izolacji bądź kwarantanny policjanci mogą sprawdzać, czy pozostajesz w domu. Staraj się z nimi współpracować. Ważne jest przestrzeganie kwarantanny, za jej złamanie grozi mandat karny w wysokości do 30 tys. złotych.

Podczas pobytu w domu warto odżywiać się zdrowo, pić dużo wody i w miarę możliwości zażywać trochę ruchu, robić proste ćwiczenia. To trudna sytuacja, staraj się znaleźć w niej mimo wszystko plusy i wykorzystaj czas w domu. Obejrzyj filmy i seriale, na które nie miałeś czasu, ugotuj coś nowego, sprawdź ofertę kursów online. Nie bój się prosić o pomoc bliskich lub znajomych w zrobieniu zakupów czy dostarczeniu leków. W razie potrzeby możesz zamówić zakupy online, które kurier zostawi pod wycieraczką.

Maseczki, dezynfekcja

Wirusem można zarazić się ponownie, do tej pory nie jest dokładnie potwierdzone po jakim czasie - zależy to też od organizmu każdej osoby. Odporność nabytą podczas COVID-19 z czasem się traci. Choroba jest nowa i badania nad nią ciągle trwają, dzięki czemu wiedza jest stale uaktualniania. Pamiętajmy o noszeniu maseczek dla wspólnego bezpieczeństwa. Na ten moment jest to obowiązek w miejscach publicznych, sklepach, komunikacji miejskiej, często też w zakładach pracy. Miejmy na uwadze nie tylko nasze zdrowie, ale także ochronę bliskich. Nie zapominajmy o dezynfekcji rąk i przedmiotów, których używamy na zewnątrz np. kluczy, telefonu, karty płatniczej. Warto przypominać o tym innym.

Kwarantanna i izolacja nie są niczym przyjemnym, ale pamiętaj, że mogą przytrafić się każdemu, także i tobie. Warto wiedzieć, co można a czego nie można robić podczas wyizolowania w domu. Gdy będziesz musiał przebywać na izolacji zachowaj spokój, sprawdzaj rzetelne źródła informacji, spróbuj zająć głowę czymś innym niż myślami o pandemii i chorobie. Nie bagatelizuj także objaw choroby i w razie potrzeby zgłoś się do lekarza.

Karolina

Leave a Comment