Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Blog Grid / NAJCZĘSTSZE BŁĘDY PODCZAS ZAKŁADANIA, NOSZENIA I ZDEJMOWANIA MASECZEK /

Rok 2020 rozpoczął się tak jak każdy poprzedni, ale to, co stało się raptem kilka tygodni później było wielkim zaskoczeniem, którego żaden z nas nie był w stanie przewidzieć. Okazało się, że wraz z pojawieniem się koronawirusa „ubrani” zostaliśmy w różnego rodzaju maseczki, które mają za zadanie chronić nas samych i otoczenie przed zarażeniem się wirusem. Po ustąpieniu wiosennej fali choroby liczyliśmy, że już na dobre pożegnamy się z nowym rodzajem ubrania, choć jak się okazało wraz z przybyciem jesieni powróciły dawne zaostrzenia przepisów.

Nie wiadomo, ile jeszcze miesięcy przyjdzie nam korzystać z możliwości jakie dają nam maseczki, dlatego warto byłoby przyswoić kilka ważnych lekcji z dziedziny zakładania, noszenia i zdejmowania maseczek. Aby poprzez unikanie popularnych błędów ochronić siebie i swoich bliskich.

ŹLE DOBRANA MASECZKA

Obecnie na rynku mamy do czynienia z trzema rodzajami maseczek, o czym pisaliśmy TUTAJ. Według badań najlepsze są maseczki z wymiennymi filtrami, nawet mimo tego, że istnieją aż 3 klasy przepuszczalności. Następne po nich są maseczki chirurgiczne, pod warunkiem, że odpowiednio będziemy je nosić. Wtedy zyskujemy bardzo dużą ochronę. Najsłabsze są maseczki bawełniane, które możemy zakupić bądź uszyć samodzielnie. Wtedy zyskujemy jedynie 50 % bezpieczeństwa, tak samo jak podczas zakrywania ust i nosa zwykłym szalikiem. Dopiero trzywarstwowa maseczka zapewni większą ochronę.

BRAK HIGIENY I DEZYNFEKCJI

Zanim przystąpimy do zakładania maseczki powinniśmy upewnić się, że nasze ręce są odpowiednio czyste. Dzięki temu unikniemy ogromnego ryzyka jakim jest dotykanie twarzy i wewnętrznej części maseczki brudnymi i pełnymi zarazków rękoma. W tym celu powinniśmy je dokładnie umyć mydłem, bądź zdezynfekować płynem na bazie alkoholu lub innego środka do dezynfekcji. Po zdjęciu maseczki całą procedurę powinniśmy powtórzyć.

NIEWŁAŚCIWY SPOSÓB NOSZENIA

To kolejny z rażących błędów, który niestety jest jednym z częściej popełnianych. Mianowicie mowa o nieodpowiednim sposobie noszenia maseczki – przez to ani nie zabezpieczymy siebie, ani nie ochronimy swoich bliskich. Maseczka powinna zakrywać nos i usta, przy czym musi szczelnie przylegać do twarzy. Odkrywanie nosa, bądź całkowite zsuwanie maseczki na brodę nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.

ZAPAROWANE OKULARY

Jednym z większych problemów wynikających z noszenia maseczek są zaparowane szkła od okularów. Utrudnia to normalne funkcjonowanie, ponieważ tracąc jeden z podstawowych zmysłów dodatkowo stajemy się podenerwowani. Wynika to z tego, że maseczka nie przylega odpowiednio ciasno do części policzków pod oczami, przez co ciepłe powietrze wydostaje się górą, zamiast prawidłowo przez maseczkę.

Istnieją na szczęście dwa sposoby, aby temu zapobiec. Pierwszym z nich jest posmarowanie szkieł substancją hydrofobową, czyli taką, która sprawnie będzie niwelować tworzenie się pary. W tym celu możemy wykorzystać płyn z gliceryny lub specjalistyczny środek stworzony właśnie do okularów. Drugim sposobem jest zatamowanie otworu w okolicy oczu za pomocą zwykłej chusteczki higienicznej. Dzięki temu okulary nie będą nam parować, a my oddychając już wyłącznie poprzez filtr unikniemy ryzyka zarażenia się.

ZŁA TECHNIKA ZAKŁADANIA I ZDEJMOWANIA

Celem maseczki jest ścisłe przyleganie do twarzy w okolicy nosa i ust, dzięki czemu będzie mogła filtrować wydychane powietrze od tego wdychanego. Co jednak, jeśli przed założeniem maseczki dotkniemy jej wewnętrznej strony brudnymi rękoma i tym samym przeniesiemy na nią zarazki? Chwilę po przyłożeniu jej do ust zostaną one przez nas wciągnięte wraz z powietrzem, a my będziemy zarażeni. Podobna sytuacja może mieć miejsce w trakcie nieumiejętnego jej zdejmowania – nadmierne dotykanie maseczki w drażliwych miejscach, a następnie dotknięcie twarzy niezdezynfekowanymi rękoma.

WIELOKROTNE NOSZENIE MASECZEK JEDNORAZOWYCH

Obecnie wyróżniamy maseczki wielokrotnego użytku i jednorazowego. Jak sama nazwa wskazuje – te drugie powinno się założyć raz, jeśli chcemy mieć zagwarantowane pełne bezpieczeństwo. Maseczki z filtrem działają nawet do 8 godzin, maseczki chirurgiczne przez około godzinę, podobnie jak te bawełniane, które możemy po zdjęciu zdezynfekować lub uprać.

Leave a Comment