Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Blog Grid / Maseczki z filtrem węglowym – właściwości i zasady działania /

Maseczki z filtrem węglowym mają różnego rodzaju zastosowanie oraz przeznaczenie. Jednym z nich jest ochrona antysmogowa. Temat ten pojawił się w mediach już kilka lat temu, a jego siła wciąż narasta. Wraz z rozpowszechnianiem tego zagrożenia, rośnie również świadomość ludzi związana zarówno z tym, jak powstaje smog, jego różnych przyczynach oraz sposobach zapobieganiu zanieczyszczeń powietrza. Jednak sytuacji nie da się opanować natychmiast. Jak chronić zdrowie swoje oraz swoich bliskich? Czy można zastosować jakąkolwiek profilaktykę zdrowotną?

Profilaktyka zdrowotna a smog

Mówienie o smogu nie rozwiąże problemu. Niestety wciąż jakość powietrza jest zła, a w okresie zimowym znacznie się pogarsza w różnym stopniu, w różnych regionach Polski. Jednak nie jest to problem jedynie naszego kraju. Realnie oceniając sytuację, najbliższe lata nie rozwiążą problemu smogu i z tym zjawiskiem, do którego sami doprowadzamy i które pogłębiamy, będziemy musieli zmagać się jeszcze długie lata, a pewnie i nawet dekady. Czy możliwe jest zastosowanie środków bezpieczeństwa we własnym zakresie? Oczywiście najlepszym rozwiązaniem byłoby zadbanie o to, by do powietrza nie dostawały się zanieczyszczenia i spaliny. Szkodliwe związki chemiczne, a także kancerogenne wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne tworzą zjawisko zwane smogiem. Powstaje ono w wyniku wymieszania się mgły ze spalinami i dymem. Jednym ze sposobów ochrony przed wdychaniem smogu jest zastosowanie odpowiednich maseczek.

Węgiel aktywny w maskach antysmogowych

Niestety, mimo rozporządzenia, które weszło w życie 1 października w 2017 roku w Polsce i dotyczyło zaostrzenia norm emisji spalin domowych kotłów grzewczych, problem smogu towarzyszy nam w okresie zimowym nadal i daje się odczuć szczególnie w dużych aglomeracjach miejskich. Dlatego bardzo ważna jest profilaktyka zdrowotna. By chronić własne drogi oddechowe, zaleca się stosowanie masek z filtrem węglowym. Dzięki nim możliwe jest filtrowanie niekorzystnych gazów oraz szkodliwych substancji, które mają chorobotwórczy wpływ na układ oddechowy.

Jak powstaje węgiel aktywny?

By wyprodukować filtr węglowy, potrzebny jest aktywny węgiel, zwany inaczej węglem aktywowanym. Jest to materiał wytworzony z organicznych produktów, takich jak właśnie węgiel, orzechy kokosowe, drewno, torf, muszle i brunat, powstałych w procesie spalania. Praktycznie każdy surowiec, który posiada wysoką zawartość węgla, może być wykorzystany do produkcji takiego filtra. Oczywiście sam węgiel aktywny nie jest w żaden sposób substancją toksyczną. Proces powstawania węgla aktywnego poddaje się odpowiedniej kontroli. Efektem jego tworzenia i powstania jest materiał, którego charakterystyką jest duża zdolność filtracji zanieczyszczeń. By wyjaśnić jego działania, można przyrównać go do magnesu. Magnes przyciąga metal. Aktywny węgiel przyciąga szkodliwe substancje oraz niebezpieczne cząsteczki, które zatrzymuje – przepuszcza jedynie czyste powietrze. Dlatego tak ważne jest zastosowanie maseczki z filtrem węglowym, jako ochrony przed smogiem.

Ochrona przed koronawirusem COVID-19

Stosując się do obostrzeń, panujących w naszym kraju, konieczne jest noszenie maseczek w miejscach publicznych. Jak wiemy, choroba spowodowana tym wirusem często przebiega bezobjawowo. Chroniąc swoich bliskich, a także innych, zupełnie obcych nam ludzi, powinniśmy odpowiedzialnie podchodzić do zaleceń, związanych z profilaktyką tej choroby. By minimalizować rozprzestrzenianie się koronawirusa COVID-19 niezwykle ważne jest noszenie maseczek – jednorazowych i wielorazowych. Maseczki z filtrem węglowych zapewniają nie tylko ochronę antysmogową, ale minimalizują również ryzyko przenoszenia koronawirusa.

Inga Durew

Leave a Comment