Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Blog Grid / Maseczka jedwabna – czy jest lepsza niż bawełniana? Właściwości masek jedwabnych /

W sklepach możemy kupić różne maseczki: np. jednorazowe, tzw. chirurgiczne, wykonane z tworzyw sztucznych, bawełny czy jedwabiu. To właśnie badając te ostatnie, naukowcy doszli do zaskakujących wniosków. Czy maseczka z jedwabiu jest lepsza od bawełnianej, a może to tylko ekskluzywna fanaberia?

Maseczka jedwabna – królowa wśród maseczek

Maseczki jedwabne zyskują coraz większą popularność i trudno się dziwić – ich użytkowanie ma praktycznie same zalety. Po pierwsze, maseczka jedwabna doskonale dopasowuje się do twarzy i nie podrażnia skóry. Tkaniny jedwabne wykazują właściwości nawilżające, a ich włókna budową przypominają ludzką skórę – dlatego naturalny jedwab jest tak przyjemny w dotyku.

Co więcej, maseczki jedwabne nie elektryzują się. Dzięki właściwościom antystatycznym, nie przyciągają bakterii i kurzu, dlatego mogą być stosowane przez alergików. Maseczki jedwabne są antygrzybiczne i antybakteryjne. Jedwab to przepuszczalna, oddychająca tkanina, w której nie zalęgają się roztocza ani nie powstaje pleśń.

Właściwości higroskopijne jedwabiu sprawiają, że maseczka wykonana z tego materiału nie trzyma wilgoci, szybko wysycha i dobrze chroni przed wirusami przekazywanymi drogą kropelkową. Termoregulacja i łatwość w oddychaniu podczas użytkowania maseczki z jedwabiu pozwalają na wielogodzinne jej noszenie i to w każdych warunkach: zimą zapewnia ciepło, a latem przyjemnie chłodzi, zapobiegając poceniu się twarzy.

Jak prać maseczkę jedwabną?

Ponieważ jedwab jest tkaniną delikatną, nie należy prać go w pralce. Najlepiej maseczkę jedwabną prać ręcznie, w chłodnej wodzie przy użyciu delikatnego detergentu, na przykład mydła dla dzieci lub płynu do prania dla skóry wrażliwej. By wyprać maseczkę jedwabną, do miski lub dużego naczynia nalej chłodną wodę, dodaj odrobinę mydła i zamocz maseczkę. Pamiętaj, by nie moczyć jej dłużej niż 5 minut, ponieważ pod wpływem wody włókna jedwabne stają się delikatniejsze i mogą szybciej się rozciągać. Nie szoruj ani nie trzyj maseczki z jedwabiu, bo możesz ją uszkodzić – zamiast tego delikatnie poruszaj nią w wodzie i poprzewracaj kilka razy.

Po 4 minutach wyjmij maseczkę z wody i połóż na ręczniku. W tym czasie wymień wodę na czystą (powinna mieć taką samą temperaturę, co za pierwszym razem), włóż ponownie maseczkę i postaraj się wypłukać resztki detergentu. Proces powinien zająć ci około 30 sekund. Wyjmij maseczkę i rozłóż na ręczniku – pod żadnym pozorem nie wykręcaj ani nie wyciskaj maseczki, bo możesz uszkodzić jej strukturę. Zawiń ręcznik z maseczką i delikatnie dociśnij, by pozbyć się nadmiaru wody z materiału. Następnie maseczkę powieś na suszarce, wieszaku lub na płaskiej powierzchni, by wyschła – unikaj mocnych temperatur i dużego słońca.

Jak dezynfekować maseczkę jedwabną?

Ponieważ maseczki jedwabnej nie pierze się w pralce w wysokich temperaturach jak na przykład bawełniane modele, warto ją dodatkowo zdezynfekować żelazkiem lub parownicą. By wyprasować maseczkę jedwabną, powinna być ona nieco wilgotna. Żelazko ustaw na najniższą temperaturę lub program do prasowania jedwabiu. Możesz również przeprasować ją przez gazę, jeśli boisz się, że żelazko może uszkodzić maseczkę.

Dobrym sposobem na dezynfekcję maseczki z jedwabiu jest użycie parownicy – para wodna zabija bakterie i szkodliwe drobnoustroje i jest bezpieczniejsza dla tkaniny niż żelazko, ponieważ nie ma zagrożenia przypalenia czy uszkodzenia włókien.

Co wybrać: maseczkę jedwabną czy maseczkę bawełnianą?

Kupując maseczkę ochronną, stajemy przed trudnym wyborem: który materiał zapewni nam najlepszą ochronę i będzie wygodny do noszenia? Największą popularnością wśród maseczek wielokrotnego użytku cieszą się maseczki bawełniane i jedwabne. Która z nich jest lepsza? Takie pytanie zadali sobie badacze z Uniwersytetu Cincinnati w USA, którzy postanowili przetestować kilka rodzajów tkanin, wykorzystywanych przy produkcji masek ochronnych. Testy wykazały, że najlepszym ogólnodostępnym materiałem, z którego można wykonać maseczkę wielokrotnego użytku jest jedwab!

Nic dziwnego: jedwabne maseczki pozwalają swobodnie oddychać i skutecznie odpychają wilgoć, co w przypadku walki z wirusami przenoszonymi drogą kropelkową ma szczególne znaczenie. Co więcej, według badaczy miedź zawarta w jedwabiu może zabijać bakterie oraz wirusy. W porównaniu z maseczką bawełnianą, maseczka jedwabna jest dużo lżejsza, cieńsza i przyjemniejsza dla skóry. Skóra ma możliwość swobodnego oddychania i jest wolna od podrażnień!  

Jedyną wadą maseczki jedwabnej jest jej wysoka cena. W sklepach znajdziemy modele wykonane z czystego jedwabiu i w zależności od ilości warstw tkaniny (im więcej, tym lepiej), może ona kosztować 60, a nawet 150 złotych. Natomiast maseczki jedwabne z dodatkowymi warstwami bawełnianymi są tańsze, można je kupić już za 30 złotych.

Klaudia Augustyn

Leave a Comment