Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Blog Grid / Koronawirus: jak zaplanować i przygotować się do wizyty w sklepie? /

W czasie pandemii możemy pracować z domu i unikać podróżowania transportem publicznym. Niestety wciąż musimy robić zakupy. Jak uchronić się przed zarażeniem koronawirusem w sklepie? Jak bezpiecznie przygotować się do wizyty w sklepie? O której godzinie wyjść do sklepu? Przedstawiamy praktyczne wskazówki na bezpieczne zakupy w czasie pandemii.

Zaplanuj bezpieczne zakupy

Sklepy to kolejne po biurach i transporcie publicznym miejsca, gdzie istnieje podwyższone ryzyko zakażenia koronawirusem. Jeśli jednak zadbamy o swoje bezpieczeństwo i środki ostrożności, a także dobrze przygotujemy się do wizyty w sklepie, możemy znacznie zminimalizować ryzyko zarażenia. Jak zaplanować bezpieczne zakupy?

1. LISTA ZAKUPÓW. Zanim wyjdziemy do sklepu, sporządźmy dokładną listę zakupów – w ten sposób spędzimy w sklepie dużo mniej czasu i zaoszczędzimy pieniądze na kupowanie niepotrzebnych rzeczy.

2. ODPOWIEDNIA PORA. Na zakupy wybierzmy się w godzinach, w których w sklepie nie ma tłumów – może być to wcześnie rano lub późno wieczorem. Unikajmy robienia zakupów w czasie, gdy większość osób wraca z pracy, ponieważ to właśnie wtedy w sklepach są największe tłumy.

3. ODPOWIEDNI DZIEŃ. Nie tylko godziny, ale i dni tygodnia są istotne podczas planowania zakupów w czasie pandemii. Zazwyczaj koniec tygodnia, a więc piątek, sobota i niedziela to dni, w których wiele osób udaje się na duże zakupy – jeśli chcemy uniknąć dużych skupisk ludzi, lepiej zrezygnujmy z wizyt w sklepie w tych dniach. Zamiast tego wybierzmy się na zakupy np. w środku tygodnia.

4. DUŻE ZAKUPY. Dobrym pomysłem jest robienie dużych zakupów raz w tygodniu – im rzadziej będziemy musieli odwiedzać sklepy, tym mniejsze ryzyko, że dojdzie do zakażenia koronawirusem. Produkty sypkie lub o długim terminie ważności najlepiej kupować w większej ilości. Owoce, warzywa, mięso czy nabiał z racji swojego krótkiego terminu zdatności do spożycia lepiej kupować częściej, w mniejszych ilościach.

5. MASECZKA, RĘKAWICZKI, TORBA. Udając się na zakupy, pamiętajmy o założeniu maseczki. Spakujmy również jednorazowe rękawiczki, które założymy w sklepie. Nie zapominajmy o własnej torbie na zakupy – zminimalizujemy w ten sposób kontakt ze sklepowymi wózkami i reklamówkami.

Jak chronić się przed koronawirusem w sklepie?

By uchronić się przed koronawirusem w sklepie, stosujmy się do zasad higieny i zachowujmy wszystkie środki ostrożności. Koniecznie zdezynfekujmy ręce przed zakupami i załóżmy rękawiczki ochronne na czas wizyty w sklepie. Nie zapomnijmy też o maseczce!

W sklepie zachowujmy bezpieczny odstęp między pozostałymi klientami, także podczas stania w kolejce do kasy. Jeśli istnieje taka możliwość, wybierajmy kasy bezosobowe. UWAGA: ekranu takiej kasy najlepiej dotykać kostkami, a po użyciu koniecznie należy zdezynfekować ręce.

Za zakupy płaćmy kartą (jeśli można to zbliżeniowo, by nie dotykać terminala) lub smartfonem. Unikajmy płacenia gotówką – na bilonach i monetach osiadają nie tylko patogeny, ale również bakterie i inne szkodliwe drobnoustroje.

Robiąc zakupy, nie dotykajmy niepotrzebnie produktów jeśli nie mamy zamiaru ich kupić. Jeśli musimy wyjąć coś z lodówki lub chłodni, zdezynfekujmy potem ręce – na uchwytach i klamkach znajduje się najwięcej bakterii.

Po zakupach ostrożnie zdejmijmy rękawiczki i dokładnie zdezynfekujmy ręce środkiem na bazie alkoholu (jego stężenie powinno wynosić minimum 70%).

Dobrym i wygodnym sposobem na uniknięcie częstych wizyt w sklepie jest robienie zakupów online. Obecnie większość dużych sklepów oferuje tego rodzaju usługę – m.in. Carrefour, Tesco, Auchan. Niektóre sklepy internetowe również zapewniają bezpieczny i szybki dowóz, np. frisco.pl. Warto zapoznać się z ich ofertą i próbować, czy taka usługa spełni nasze oczekiwania.

Czy zakupy trzeba dezynfekować?

Kiedy już wrócimy do domu z zakupów i umyjemy ręce, w naszej głowie może pojawić się myśl: czy zakupy trzeba zdezynfekować? Czy koronawirusem można zarazić się przez kontakt z jedzeniem?

Według Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), żywność nie jest bezpośrednim źródłem zakażenia koronawirusem. Covid-19 w 95% jest przenoszony drogą kropelkowa i lotną.

Jednak prawdą jest, że koronawirus może przetrwać na powierzchniach stałych przez kilka, a nawet kilkanaście dni, dlatego nie zaszkodzi umyć i zdezynfekować zakupy po powrocie do domu.

Jak zdezynfekować zakupy?

KROK 1: opakowania plastikowe możemy przetrzeć szmatką nasączoną środkiem dezynfekującym na bazie alkoholu.

KROK 2: owoce i warzywa wyjmijmy z plastikowych reklamówek (te od razu wyrzućmy do kosza) i umyjmy ciepłą wodą. Tego typu produkty i tak będziemy obierać ze skórek lub poddawać obróbce cieplnej.

KROK 3: mięso wyjmijmy z opakowań i przemyjmy ciepłą wodą. Późniejsza obróbka termiczna w powyżej 60 stopniach zabije wszystkie wirusy i patogeny.

KROK 4: by „odkazić” chleb, możemy włożyć go do nagrzanego do 200 stopni piekarnika i zostawić na 2 minuty.

 

Klaudia Augustyn

Leave a Comment