Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Blog Grid / Kolejność szczepienia przeciwko COVID-19 /

Od kiedy tylko pojawił się COVID-19, społeczeństwo zaczęło uważniej troszczyć się o swoje życie i zdrowie, a naukowcy na całym świecie nie tylko zaczęli poszukiwać idealnych leków na tę śmiertelną chorobę, ale przede wszystkim rozpoczęła się walka o szczepionkę. Mimo wielu przeciwników tego rodzaju zabezpieczenia, według badań jest ona naprawdę skutecznym sposobem na rozprzestrzenianie się jakichkolwiek chorób i na znaczne zmniejszenie bądź całkowite wyciszenie typowych dla danego zjawiska objawów.

Nad szczepionką na koronawirusa pracowało przez ostatnie miesiące wiele grup reprezentujących znane firmy farmaceutyczne. Pomimo ciągle udostępnianych badań i otrzymywanych aktualnych wyników z obserwacji udało się aż 6. firmom stworzyć szczepionkę, która pozytywnie przeszła wszelkie testy. Początkowo szczepienia rozpoczęły się w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie oraz Wielkiej Brytanii, gdzie prawdopodobnie zaczęła grasować silniejsza odmiana wirusa. Od 27 grudnia 2020 r. szczepienia miały rozpocząć się w całej Unii Europejskiej, w tym również w Polsce.

DLACZEGO URZĘDNICY ZASTOSOWALI KOLEJNOŚĆ?

Głowy większości państw świata mają plan, dzięki któremu prawdopodobnie pokonamy wspólnie COVID-19. Chodzi mianowicie o to, aby każdy z obywateli danego państwa mógł się zaszczepić. Pozwoli to na zwiększenie odporności organizmów, a co za tym idzie albo utworzenie przez organizm tarczy, dzięki której nie dojdzie do zakażenia bądź osłabionych objawów. W Polsce powstał Narodowy Program Szczepień, który w myśl zaszczepienia całego narodu oferuje je zupełnie bezpłatnie dla wszystkich obywateli Polski, a także dla tych którzy posiadają Kartę Stałego lub Czasowego Pobytu.

Ponieważ zaszczepienie jednocześnie całego narodu nie jest możliwe, rządzący wprowadzili podział na kilka grup. Każda z nich prezentuje różne poziomy zagrożenia życia poprzez bezpośredni kontakt z wirusem lub drugim człowiekiem. Dzięki temu jako pierwsi zaszczepione zostaną osoby, które są najbardziej narażone, z kolei jako ostatnie będą osoby, które są najmniej. Ponieważ wykonywanie testów szczepionek na kobietach w ciąży i karmiących oraz dzieciach do 18. roku życia jest zabronione, to ta grupa ludzi jest obecnie w całości wykluczona z możliwości szczepienia.

W JAKI SPOSÓB UTWORZONO GRUPY SZCZEPIEŃ?

Aby usprawnić procedurę szczepienia, wprowadzony został narodowy podział na aż 4 grupy. Wśród nich wyróżniamy:

  • Grupę zero – ta grupa osób zostanie zaszczepiona możliwie jak najszybciej, czyli już od 27 grudnia. Znajdują się w niej osoby najbardziej narażone na ryzyko zarażenia się wirusem, czyli lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, farmaceuci, diagności a także wykładowcy i studenci medycznych uczelni. Dodatkowo po interwencji do grupy 0 zaliczono także rodziców wcześniaków, którzy swoją ewentualną chorobą mogliby znacząco zagrażać życiu swoim maleństwom.
  • Grupę pierwszą – w tej grupie szczepienia rozpoczną się możliwie najszybciej, czyli prawdopodobnie od 18 stycznia. Zalicza się do niej już całe społeczeństwo, a nie tylko specjaliści z danej grupy zawodowej. Wśród owej grupy zastaniemy seniorów po 60. roku życia, jednak kolejka szczepień rozpocznie się od najstarszego do najmłodszego. W każdej, ale zwłaszcza w tej grupie do szczepienia nie zostaną dopuszczone jednostki, których nie tylko słaby stan zdrowia mógłby zagrażać wraz z podaniem szczepionki utrzymaniem życia, ale także Ci, którzy posiadają wyjątkowo groźne choroby współistniejące. Co więcej także podczas pierwszej fali szczepień dołączą do szczęśliwców nauczyciele i wszelkiego rodzaju służby mundurowe, w tym policjanci, żołnierze i funkcjonariusze Straży Pożarnej.

  • Grupę drugą – w drugie grupie wyróżnionej przez rządzących znajduje się społeczeństwo poniżej 60. roku życia z tym warunkiem, że muszą posiadać ciężkie i przewlekły choroby współistniejące. Wśród nich wyróżniamy osoby, które stale poddawane są różnego rodzaju badaniom, diagnostyce oraz hospitalizacji. W tej grupie znajdują się także pracownicy, którzy odpowiadają za dostarczanie wszelkiego rodzaju dóbr i mają kontakt z większością społeczeństwa – dostawcy wody, gazu i prądu, pracownicy poczty, a także wszyscy ci, którzy zajmują się sektorem żywności.

  • Grupę trzecią – w tej grupie znajdziemy resztę społeczeństwa. Pozostają z niej jedynie w całości wykluczone kobiety w ciąży oraz karmiące, a także dzieci do 18. roku życia z powodu braku możliwości wykonania testów szczepionek na osobach w tym szczególnym stanie.

Leave a Comment