Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Blog Grid / Jaki materiał na maseczki jest najlepszy? Ranking materiałów /

Koronawirus przenosi się drogą kropelkową, dlatego maseczka ochronna może stanowić dobrą barierę przeciwko wirusowi krążącemu w powietrzu. Jednak, jak wykazały liczne testy, nie wszystkie materiały, z których wykonane są maseczki, chronią nas tak samo. Dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się najpopularniejszym materiałom, z z których wykonuje się maseczki i sprawdzić, który z nich stanowi najlepszą barierę przeciwko koronawirusowi.

Maseczki ochronne – czy faktycznie chronią przed koronawirusem?

Maseczki nie dają 100-procentowej ochrony przed koronawirusem, ale stanowią doskonałą barierę mechaniczną dla patogenów w powietrzu. Ich skuteczność w dużej mierze zależy od materiału, z którego wykonana jest dana maseczka. Idealna maseczka działa w dwie strony: gdy kichamy, blokuje rozprzestrzenianie się większych kropli na zewnątrz, a także zapobiega przedostawaniu się do naszego organizmu mniejszych kropli z otoczenia.

Prostym sposobem na sprawdzenie, czy nasza maseczka jest dostatecznie nieprzepuszczalna, jest próba zgaszenia zapałki lub świecy w maseczce. Jeśli bez problemu możemy zgasić płomień oznacza to, że nasza maseczka jest zbyt przepuszczalna, więc najprawdopodobniej nie uchroni nas przed aerozolami i patogenami w powietrzu. Jeśli nie uda nam się zdmuchnąć świecy w maseczce – znaczy to, że maseczka bez problemu powinna spełnić swoją funkcję.

Maseczki jednorazowe - maseczki chirurgiczne

Maseczki jednorazowe są tanie i wygodne w użyciu. Nie musimy ich prać, ani dezynfekować. Po użyciu wystarczy wyrzucić je do kosza. To bardzo higieniczny i sterylny sposób na maseczkę, ale czy materiał, z którego maseczki chirurgiczne są wykonane, skutecznie chroni przed bakteriami i wirusami, przede wszystkim koronawirusem?

Włóknina polipropylenowa, z której wykonane są maseczki jednorazowe, jest skuteczną barierą dla większych cząsteczek, w których mogą znajdować się wirusy. Dużo większą skutecznością odznaczają się profesjonalne jednorazowe maseczki chirurgiczne, które wykonane są aż z 3 warstw włókniny polipropylenowej. Takie maseczki, w przeciwieństwie do zwykłych masek jednorazowych, są odporne na przesiąkanie i stanowią lepszą ochronę przed związkami lotnymi w powietrzu.

Największą wadą maseczek jednorazowych jest to, że nie nadają się do długotrwałego noszenia – zazwyczaj należy je wymienić po 15-20 minutach, co może być uciążliwe i generować większe koszty (zwłaszcza gdy musimy nosić maseczkę cały czas). Co więcej, maseczki jednorazowe zazwyczaj nie są dobrze dopasowane do twarzy, co może zwiększać ryzyko zarażenia.

Maseczki wielorazowe – maseczki bawełniane i jedwabne

Maseczki wielorazowe, w przeciwieństwie do jednorazowych są tańsze i ekologiczne (nie musimy ciągle kupować maseczek i wyrzucać, generując kolejne kilogramy śmieci). Możemy wykonać je własnoręcznie lub kupić w sklepie, wybierając spośród setek wzorów i kolorów. Maseczki materiałowe zazwyczaj dobrze dopasowują się do kształtu twarzy, ściśle do niej przylegając (to ważne!). Na szczególną uwagę zasługują dwa rodzaje maseczek wielorazowych: maseczki bawełniane i maseczki jedwabne.

Maseczki bawełniane bez problemu wypierzemy i zdezynfekujemy. By to zrobić, wystarczy wyprać je w pralce w przynajmniej 60 stopniach lub wygotować we wrzątku. Najlepiej, by maseczka bawełniana wykonana była z kilku warstw, które zapewnią dodatkową ochronę przed patogenami i aerozolami w powietrzu.

Maseczka bawełniana jest wytrzymała mechanicznie i nie podrażnia skóry. Ponadto, maseczki wykonane ze stuprocentowej bawełny są hipoalergiczne, dlatego mogą być noszone również przez alergików.

Ciekawą opcją wśród maseczek wielokrotnego użytku są maseczki wykonane z jedwabiu. Maseczka jedwabna to produkt, w który na pewno warto zainwestować. Jedwab jest tkaniną lekką, delikatną, która dodatkowo wykazuje właściwości higroskopijne, a więc pochłaniające wilgoć i co więcej – maseczka wykonana z jedwabiu pozwala skórze swobodnie oddychać. Jedwabne maseczki są przewiewne i sprawdzą się w każdych warunkach atmosferycznych: latem ochłodzą i zapobiegną poceniu się, a zimą zapewnią przyjemne uczucie ciepła.

Podsumowanie – która maseczka chroni najlepiej?

Badacze są zgodni, że najskuteczniejszą ochroną przed koronawirusem są specjalistyczne maseczki z filtrami KN95 oraz FFP3. Wysokie miejsce w testach zajęły również profesjonalne maseczki chirurgiczne (przynajmniej 3-warstwowe).

Maseczki jedwabne również okazały się być dobrą barierą ochronną dla patogenów, a zaraz za nimi uplasowały się maseczki wykonane z czystej bawełny. Według badaczy połączenie bawełny i jedwabiu może być najskuteczniejszą formą ochrony, jaką mogą zapewnić maseczki wielorazowe: maseczka bawełniana wyposażona w warstwę (lub dwie) z czystego jedwabiu zapewni skuteczną ochronę przed aerozolami i cząsteczkami w powietrzu.

 

Klaudia Augustyn

Leave a Comment