Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Blog Grid / JAK PROWIDŁOWO NOSIĆ MASECZKĘ? NIEZAWODNY SPOSÓB NA ZAKŁADANIE I ZDEJMOWANIE /

W wyniku pojawienia się na świecie koronawirusa i ogłoszenia pandemii zmuszeni zostaliśmy żyć w czasach, w których wyjątkowo jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwo. Każda nieuwaga, każda chwila zapomnienia mogą przysłużyć się do tego, że nieumyślnie narazimy się na ryzyko zachorowania na poważnie groźną chorobę. Aby zmniejszyć ilość zachorowań rząd wprowadził od 10 października 2020 roku nakaz noszenia maseczek w przestrzeni publicznej.

Oznacza to, że jeśli chcemy wejść do galerii handlowej, skorzystać z uroków parku miejskiego lub po prostu wyjść z domu, to musimy mieć zakryte usta i nos. W teorii cała sprawa wydaje się łatwa i prosta do przyswojenia, jednak niewłaściwe zakładanie, noszenie, a nawet zdejmowanie maseczki może w ogromnym stopniu przyczynić się do zarażenia nas wirusem. Jak zatem robić to prawidłowo? Wyjaśniamy w dalszej części tekstu.

NIGDY NIE MAMY PEŁNEJ PEWNOŚCI ZABEZPIECZENIA

W związku z całą sytuacją pandemiczną powinniśmy wiedzieć, że nigdy nie mamy 100-procentowej pewności, że coś będzie w stanie nas ochronić przez zarażeniem. Nawet poprawne użytkowanie maseczek, dezynfekcja rąk i przestrzeni, a także rzadsze wychodzenie z domu, mniejszy kontakt z ludźmi i większa wentylacja pomieszczeń także zimą nie zagwarantują nam pełnej ochrony. Jednak mimo minimalnego ryzyka zawsze warto dołożyć wszelkich starań, aby w razie możliwości zapobiec rozprzestrzenianiu się bakterii i wirusów.

W JAKI SPOSÓB ZAKŁADAĆ MASECZKĘ?

Zanim przystąpimy do odpowiedzialnego procesu jakim jest zakładanie maseczki powinniśmy najpierw dokładnie umyć ręce mydłem, bądź zdezynfekować je specjalistycznym środkiem do dezynfekcji na bazie alkoholu. Pozwoli nam to uzyskać pewność, że chwilowo nasze dłonie są wolne od licznych zarazków. Następnie powinniśmy wziąć albo nową maseczkę jednorazowego użytku albo świeżo zdezynfekowaną maskę z tkaniny. Maseczki z filtrami powinniśmy przechowywać w miejscu o zmniejszonej dostępności bakterii jak woreczki higieniczne, po wcześniejszej ich dezynfekcji.

Maski często mają w górnej części kawałek drucika, który powinien znajdować się bezpośrednio przy nosie. Dzięki niemu zapewnimy sobie szczelność w miejscu styku tkaniny z ciałem. Starajmy się nie dotykać wewnętrznej części maseczki podczas dokładnego zakrywania ust i nosa. Pozostawiając odsłonięty nos, a zakryte jedynie usta lub maseczkę w pełni ściągniętą na brodę, miejmy świadomość, że jest ona założona nieprawidłowo, przez co jest nieskuteczna.

JAK PRAWIDŁOWO ZDEJMOWAĆ MASECZKĘ?

W trakcie użytkowania kontrolujmy się, aby przez przypadek nie dotknąć ręką twarzy, maseczki bądź okolic oczu. Co więcej, podczas prawidłowego oddychania wytwarza się para wodna, która wsiąka w materiał. To sprawia, że maseczki jednorazowego użytku bądź maseczki bawełniane szybko nasiąkają wilgocią, w wyniku czego zmuszeni jesteśmy często je zmieniać.

Aby sprawnie i bezpiecznie pozbyć się zużytej maseczki powinniśmy zdjąć najpierw sznureczki lub gumki zza uszu, po czym bez dotykania pozostałych części maseczki wyrzucić ją do kosza (jeśli jest jednorazowa) lub spakować do woreczka (jeśli jest materiałowa i planujemy ją uprać). Po całej procedurze powinniśmy ponownie umyć dokładnie ręce mydłem lub zdezynfekować płynem na bazie alkoholu lub innego substancji dezynfekującej.

Leave a Comment