Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Blog Grid / Jak prać maseczki wielokrotnego użytku? Prawidłowa dezynfekcja maseczek /

Maseczki ochronne na twarz mogą znacznie zmniejszyć ryzyko zarażeniem koronawirusem. Maseczki chronią nas również przed smogiem oraz szkodliwymi substancjami w powietrzu. Jeśli korzystamy z maseczek wielokrotnego użytku, należy pamiętać o ich regularnej dezynfekcji. Jak prać maseczki ochronne? W ilu stopniach? Czy można wyprać maseczkę jednorazową?

Jak prać maseczki wielokrotnego użytku?

Użyte wcześniej maseczki najlepiej przechowywać razem w jednorazowym woreczku. Gdy będziemy chcieli wyprać maseczkę, należy przy użyciu jednorazowych rękawiczek przenieść ją do pralki – można również wysypać je bezpośrednio do bębna. Dla bezpieczeństwa, warto potem umyć ręce lub zdezynfekować je płynem na bazie alkoholu.

By wyprać maseczki wielokrotnego użytku, wystarczy dodać odrobinę detergentu (proszku do prania). By dokładniej oczyścić i zdezynfekować maseczkę w pralce, do proszku warto dodać około 10 kropli olejku z drzewa herbacianego. Ma on działanie bakteriobójcze, grzybobójcze i dezynfekujące. Według Światowej Organizacji Zdrowia, im wyższa temperatura, tym większa pewność na pozbycie się koronawirusa. Dlatego zaleca się, by maseczki prać w temperaturze 60-70 stopni przez przynajmniej 45 minut. 

Jak prać maseczki ręcznie?

Maseczki ochronne można również prać ręcznie. Wystarczy wrzucić je do gotującej się wody i zostawić na kilka minut, a następnie opłukać, odsączyć wodę i wysuszyć. Do wrzątku również można dodać kilka kropel olejku z drzewa herbacianego, by wzmocnić efekt dezynfekujący.

Jak prać maseczki bawełniane i z filtrem?

Maseczki bawełniane są łatwo dostępne, stosunkowo tanie, wygodne, ekologiczne i nie podrażniają skóry. Stanowią dobrą barierę mechaniczną dla wirusów i bakterii.

Maseczki bawełniane pierzemy przynajmniej w 60 stopniach, podobnie jak inne maski wielokrotnego użytku. By zapobiec ich uszkodzeniu i szybkiemu zużyciu, możemy włożyć je do woreczków strunowych. Jeśli po jakimś czasie użytkowania zauważymy, że maseczka bawełniana szybko staje się wilgotna lub nie przylega do twarzy jak na początku – lepiej wymienić ją na nową.

Maseczki z filtrem węglowym chronią nie tylko przed wirusami i drobnoustrojami, ale również przed zanieczyszczeniami w powietrzu, głównie smogiem. Ponieważ tego typu maseczki zaliczają się do modeli wielokrotnego użytku, bez problemu można je prać w pralce, najlepiej w wysokich temperaturach. Przed praniem należy koniecznie pamiętać o wyjęciu filtra!

Jak dezynfekować maseczki?

Po praniu maseczki wielokrotnego użytku trzeba koniecznie zdezynfekować, by mieć pewność, że wszystkie bakterie i wirusy zostały usunięte i nie zagrażają naszemu zdrowiu. Zdezynfekować maseczkę można na kilka sposobów:

  • przeprasować gorącym żelazkiem lub parownicą
  • spryskać dokładnie środkiem dezynfekującym na bazie alkoholu (o stężeniu przynajmniej 70 %)
  • piec w piekarniku z termoobiegiem w temperaturze 70 stopni przez 30 minut
  • zalać wrzątkiem i moczyć przez kilka minut

Czy maseczki jednorazowe można prać?

Obok maseczek wielokrotnego użytku (np. bawełnianych) dużą popularnością cieszą się maseczki jednorazowe, tzw. chirurgiczne. Wiele osób zastanawia się, czy tego typu maski można prać lub odkażać, by użyć ich ponownie.

Jak sama nazwa wskazuje, maseczki jednorazowe powinny być stosowane tylko raz, a następnie wyrzucane. Nie zaleca się prania i dezynfekowania maseczek w celu ich ponownego użycia. Badania pod mikroskopem wykazały, że kontakt z wodą i detergentami piorącymi oraz wysoką temperaturą bezpowrotnie niszczy strukturę maseczki chirurgicznej. I choć z zewnątrz może prezentować się ona dobrze, to nie stanowi wystarczającej bariery przed bakteriami i wirusami.

Jak suszyć maseczki ochronne?

Niezwykle ważne jest dokładne wysuszenie maseczki przed ponownym jej założeniem. Użytkowanie wilgotnej maseczki może przyczynić się po powstawania na jej powierzchni grzybów i osłabienie jej warstwy ochronnej.

Najszybszym i najskuteczniejszym sposobem na wysuszenie maseczki jest suszarka bębnowa. Jeśli nie mamy w domu takiego urządzenia, maseczkę możemy położyć na gorącym kaloryferze lub rozwiesić na sznurku bądź suszarce i pozwolić jej dokładnie wyschnąć. Dla pewności możemy przed użyciem przeprasować maseczkę żelazkiem – to doskonały sposób na dodatkową dezynfekcję i pozbycie się bakterii, które pralka i środek dezynfekujący mogły przeoczyć.

Klaudia Augustyn

Leave a Comment