Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Blog Grid / Domowa kwarantanna – jak się przygotować? Przydatne wskazówki /

Może zdarzyć się tak, że zostaniemy obłożeni obowiązkiem domowej kwarantanny. Jak w takiej sytuacji postępować? Jak przygotować się do domowego „lockdownu”? Oto wszystko, co trzeba wiedzieć o kwarantannie i izolacji w czasie pandemii koronawirusa.

Kto podlega kwarantannie domowej?

Na stronie Ministerstwa Zdrowia możemy przeczytać, że kwarantanna jest nakładana na każdego, kto:

 • od 28 grudnia 2020 do 31 stycznia 2021 przekroczył granicę Polski,

 • miał kontakt z osobą zakażoną lub podejrzaną o zakażenie koronawirusem,

 • mieszka z osobą, która podlega obowiązkowej izolacji domowej,

 • ma objawy wskazujące na zakażenie koronawirusem,

 • został skierowany na wykonanie testu na obecność koronawirusa.

Natomiast obowiązkowej izolacji podlega osoba, która otrzymała wynik pozytywny testu na koronawirusa.

Kto jest zwolniony z kwarantanny domowej?

Jednak nie wszystkie osoby przekraczające granice będą objęte kwarantanną. Jak czytamy dalej na stronie Ministerstwa Zdrowia, zwolnieni z obowiązku odbycia kwarantanny są:

 • sportowcy biorący udział w zawodach,

 • członkowie sztabu szkoleniowego,

 • lekarze i fizjoterapeuci,

 • sędziowie

 • akredytowani dziennikarze.

Według najnowszych zasad, z obowiązkowej kwarantanny zwolnione są osoby zaszczepione przeciwko COVID-19 oraz osoby przekraczające granicę Polski z negatywnym wynikiem testu na koronawirusa.

Ile czasu trwa kwarantanna?

Jeszcze do niedawna obowiązkowa kwarantanna wynosiła 14 dni. Obecnie po przyjeździe do Polski osoby zostają objęte 10-dniową kwarantanną.

Jeśli zostaliśmy objęci 10-dniową kwarantanną w wyniku ryzyka zakażenia koronawirusem, początek kwarantanny należy liczyć od dnia następującego po ostatnim dniu styczności ze źródłem koronawirusa.

Jeśli natomiast lekarz podstawowej opieki zdrowotnej skierował nas na test na koronawirusa, kwarantanna trwa 10 dni od tego momentu aż do chwili uzyskania wyniku testu. Kwarantanna kończy się automatycznie, gdy test dał wynik ujemny.

W przypadku, gdy mieszkamy z osobą chorą, należy doliczyć 7 dni do czasu trwania izolacji osoby zakażonej.

UWAGA: za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi grzywna nawet do 30 tysięcy złotych!

Koronawirus - jak wygląda kwarantanna?

Kwarantanna to nie to samo co przymusowa izolacja. Nie oznacza to, że powinniśmy ją bagatelizować. Podczas trwania kwarantanny zadbajmy o siebie i swoje zdrowie. Postarajmy się przestrzegać kilku zasad:

 • Zostańmy w domu – nie przyjmujmy nikogo i nie wychodźmy z domu. Złamać kwarantanne możemy jedynie, gdy musimy wykonać test na koronawirusa lub gdy musimy udać się do lekarza.

 • Jeśli jednak dojdzie do kontaktu z drugą osobą, pamiętajmy o zachowaniu 1,5-metrowego odstępu.

 • Monitorujmy swój stan zdrowia: zwracaj uwagę na swoje samopoczucie, ewentualne objawy mogące świadczyć o zakażeniu koronawirusem, przestrzegaj zasad bezpieczeństwa i higieny, regularnie mierz temperaturę,

 • Ściągnijmy aplikację Kwarantanna Domowa,

 • Współpracujmy z policją, która będzie sprawdzać, czy przestrzegamy kwarantanny.

Jak przygotować się do domowej kwarantanny?

Ponieważ podczas kwarantanny i izolacji domowej nie możemy wychodzić na zakupy czy na spacer, powinniśmy – jeśli to możliwe – z wyprzedzeniem przygotować się na ewentualność domowego „lockdownu”. O czym pamiętać? Jakie zrobić zapasy?

1. Zorganizujmy pomoc. Zaangażujmy zdrowych przyjaciół lub niemieszkających z nami członków rodziny do pomocy – jeśli trafimy na przymusową kwarantannę, będą w stanie dostarczać nam pod drzwi zakupy lub zająć się na czas izolacji naszymi pupilami,

2. Zgromadźmy zapasy żywności i środków higienicznych. Nie musimy kupować w nadmiarze, ale tylko tyle, by wystarczyło nam na 2-3 tygodnie izolacji. Zaopatrzmy się w papier toaletowy, mydło, środek do dezynfekcji na bazie 70-procentowego alkoholu, przybory higieniczne, kosmetyki, maseczki i rękawiczki. Robiąc zapasy żywności, kupmy produkty o drugim terminie ważności, a więc wszelkiego rodzaju produkty sypkie (kasze, ryż, płatki owsiane), żywność puszkowaną, konserwy i mrożonki.

3. Kupmy potrzebne leki. Dobrze, by przed izolacją lub kwarantanną uzupełnić swoją domową apteczkę. Jeśli poczujemy się źle podczas zamknięcia, będziemy mogli pomóc sobie niektórymi lekami (w przypadku poważnych objawów, należy bezzwłocznie powiadomić lekarza). Co powinno znaleźć się w domowej apteczce? Warto zaopatrzyć się w paracetamol, ibuprofen, cynk, witaminę D3, witaminę C lek, tabletki na ból zatok, pastylki na ból gardła, olejki do inhalacji w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych (np. eukaliptusowy i sosnowy).

4. Zadbajmy o rozrywkę i zajęcie na czas izolacji. Podczas kwarantanny i izolacji może doskwierać nam samotność. Możemy też mieć gorsze samopoczucie. To normalne. Dlatego warto zawczasu zadbać o komfort psychiczny na czas izolacji i zorganizować sobie różne sposoby na spędzenie dwóch tygodni w odosobnieniu. Może będą to ulubione filmy i seriale? Może kilka książek, a może w czasie izolacji podejmiemy się nowego hobby?

 

Klaudia Augustyn

Leave a Comment