Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Blog Grid / CZY DZIECI CHORUJĄ NA KORONAWIRUSA? /

Od kiedy tylko rok temu pojawił się koronawirus, zaczął od razu zbierać ogromne żniwa. W przeciągu kilku miesięcy mieliśmy do czynienia z milionami niezapowiedzianych niczym zgonów, które wstrząsnęły całym światem. Jako nowa i nieznana przedtem choroba zaczęła wzbudzać sporo sensacji nie tylko wśród społeczeństwa, ale przede wszystkim wśród lekarzy i naukowców. Jak udało się zauważyć na przestrzeni czasu jej trwania głównie atakuje osoby starsze i tych, którzy mają choroby współistniejące.

Zważywszy na fakt, że jest to zupełnie odmienny opis większości dzieci, to mogłoby się wydawać, że nie są one narażone na ryzyko zakażeniem się. Przez długi czas były nawet pytania i domysły, czy dzieci w ogóle podatne są na działania COVID-19 czy może jedynie są tylko ewentualnymi nosicielami. Poniżej spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.

CZY ISTNIEJE MOŻLIWOŚĆ ZACHOROWANIA?

Z przeprowadzonych w przeciągu trwania pandemii obserwacji i badań wynika, że nie tylko dorośli i osoby starsze chorują na koronawirusa. Dotyka on także dzieci i to w różnym przedziale wiekowym. Co prawda skala jaką zaobserwowano wśród najmłodszych jest zdecydowanie mniejsza niż między starszymi, ale każdy z nas bez względu na wiek narażony jest na ryzyko. Wcześniej domniemano, że dzieci (tak samo jak psy) mogą być nosicielami. Obecnie wiemy, że dzieci albo wcale nie mają objawów, albo chorują zupełnie bezobjawowo, co znacznie przyczynia się do rozprzestrzeniania się bakterii.

JAKIE WYRÓŻNIAMY OBJAWY?

Bywa, że mimo badań statystycznych dziecko jednak zachoruje. Odróżnienie koronawirusa od zwykłych, znanych nam chorób jest wyjątkowo trudne u dorosłych, którzy potrafią zakomunikować, co się z nimi dzieje. Jeszcze trudniej bywa jednak w przypadku dzieci, które albo nie opanowały jeszcze zdolności do porozumiewania się, albo po prostu nie są w stanie dokładnie powiedzieć, co im dolega.

Objawy u dzieci zazwyczaj są na tyle delikatne, że rodzice są w stanie sobie z nimi poradzić bez konieczności wizyty w szpitalu. Jeśli jednak zajdzie taka potrzeba, warto skontaktować się z lekarzem rodzinnym za pośrednictwem telewizyty. U dzieci najczęściej wyróżnia się niewysoką gorączkę, kaszel, katar, niekiedy wymioty lub biegunkę, którym mogą towarzyszyć nudności i niechęć do pokarmów, a także ból głowy, gardła i ogólne osłabienie.

JAK MOŻEMY OCHRONIĆ DZIECKO PRZED WIRUSEM?

Jak wiadomo, najlepszym sposobem na walkę z czyhającym wirusem jest możliwość uniknięcia go. Ta złota rada zalecana jest wszystkim, od kiedy tylko pojawiła się pandemia. Jeśli rodzice pracują zdalnie, to warto byłoby zrezygnować z konieczności uczęszczania młodszego dziecka do żłobka czy przedszkola.

Bez względu jednak na wiek ważne jest aby już od najmłodszych lat nauczać dziecko o podstawowych zasadach higieny, zwłaszcza w covidowym świecie, czyli myciu i dezynfekcji rąk, niedotykaniu wszystkich napotkanych przedmiotów, a także umiejętnemu zasłanianiu ust i nosa podczas kichania czy kaszlu. W połączeniu z unikaniem kontaktu z nadmierną liczbą osób i dbaniem o odporność dziecka powinno udać się przejść przez ten trudny dla wszystkich czas bez większego szwanku na zdrowiu.

Leave a Comment